Opolskie. Lisie Łąki i lasy koło Stobrawy

Stobrawski Park Krajobrazowy zajmuje powierzchnię ponad 52 tysięcy hektarów, co czyni go jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce. Obejmuje nie tylko tereny leśne, ale też rozległe łąki czy okolice rzek (w tym Odry). Tak naprawdę każdy wybór trasy spacerowej na jego obszarze jest strzałem w dziesiątkę. Nawet jeśli nie natkniemy się na żaden zabytek, to możemy być pewni, że znajdziemy masę urokliwych ścieżek i odpoczniemy od zgiełku miasta.

Psiaki w lesie na smyczy – pamiętajmy!

Jednym z takich ciekawych miejsc jest las w okolicy wsi Stobrawa. Wędrówkę możemy rozpocząć od leśnego parkingu (współrzędne: 50.86349, 17.62811). Na jego terenie znajduje się wiata, gdzie możemy na chwilę przysiąść. Z parkingu wychodzimy na asfaltową drogę i idziemy w lewo, wypatrując po lewej stronie wyraźnej ścieżki wyłożonej kamyczkami. Tą ścieżką idziemy przez dłuższy czas prosto. W pewnym momencie po prawej stronie ukaże nam się spory niezalesiony teren – Lisie Łąki. Możemy je podziwiać z góry, gdy wespniemy się na niewielkie wzgórze.

Lisie Łąki. Żółta plama to motylek 😉

Po lewej stronie za to jest zbiornik przeciwpożarowy. Obok niego są liczne ławeczki oraz wiata, gdzie możemy na chwilę przysiąść. To miejsce idealne na chwilę odpoczynku, posłuchanie śpiewu ptaków (których w okolicy jest pełno!) i szumu wiatru w koronach drzew.

Zbiornik przeciwpożarowy koło Lisich Łąk

W okolicy Lisich Łąk znajduje się trasa narciarska, która w bezśnieżne miesiące służy też entuzjastom nordic-walkingu (na załączonej mapce zaznaczona na niebiesko). Ma ona około 6 kilometrów i tworzy prostokąt, dzięki czemu idąc nią wrócimy w końcu do punktu początkowego. Wzdłuż ścieżki ustawione są tablice informacyjne na temat myślistwa i gospodarki leśnej, a także ławki i kosze na śmieci.

Mapa kompleksu leśnego (znajdziecie ją koło parkingu)

Warto sprawdzić nie tylko główne ścieżki, ale też poboczne, które odchodzą w głąb lasu. Możemy trafić na ciekawe rozlewiska, bagna czy całe połacie kwitnących roślin. W maju w lesie rosną liczne konwalie – wyobraźcie sobie ten zapach!  Wczesnym latem możemy tu znaleźć całkiem sporo poziomek. Niestety, stojące wody sprzyjają komarom, więc sprej przeciwko insektom to must-have. Ponadto trzeba pamiętać, że to tereny leśne, więc psy musimy trzymać na smyczy. Wiata koło zbiornika przeciwpożarowego jest częstym miejscem odpoczynku dla rowerzystów czy biegaczy. Musimy się liczyć z tym, że spotkamy trochę ludzi, szczególnie w ładne, weekendowe dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.