Zachodniopomorskie. Psiolubne Grzybowo i okolice Kołobrzegu

Wyjazd z psem lub kilkoma psami nad morze to zawsze nie lada wyzwanie. Warto poszukać miejsca, które będzie oferowało nie tylko plaże dla psów, ale i knajpy wpuszczające czworonogi czy zalesione tereny spacerowe. Dla nas takim idealnym miejscem jest Grzybowo i jego okolice – szczególnie po sezonie, czyli we wrześniu lub październiku.

Grzybowo

Samo Grzybowo to letniskowa wieś oddalona o około 6 kilometrów od Kołobrzegu. Jest tu cała masa hoteli, pensjonatów czy domków do wynajęcia. We wrześniu spotykamy tu mnóstwo właścicieli z psami! Na granicy Grzybowa i Kołobrzegu jest plaża dla psów (współrzędne: 54°10’21.0″N 15°30’59.3″E). Są też długie odcinki plaż niestrzeżonych. Co jednak najbardziej wyróżnia tę miejscowość pośród innych to piękne, omszone lasy, które wyglądają jak żywcem wyjęte z baśni. Nierówny teren oprócz mchów porastają też kwitnące wrzosy, liczne grzyby, porosty i krzaki jagód. Las ten ciągnie się przez około 7 kilometrów aż do Dźwirzyna i jest przecięty wieloma ścieżkami, które wiodą wśród pagórków, wydm czy zarośli. Plaże są bardzo szerokie i czyste, a w wodzie nie ma falochronów, przez co wydają się nieco dzikie – szczególnie wcześnie rano, gdy są puste. Idealne na wyjątkową sesję fotograficzną psów! W samym Grzybowie jest kilka sklepów (w tym większych marketów) i knajp. Infrastruktura jest rozbudowana, ale mimo to wieczorem zdarzyło nam się natknąć na dziki, lisy czy sarny chodzące bezpośrednio po ulicy.

Kołobrzeg

Jeśli chcecie jednak poczuć klimat większej nadmorskiej miejscowości, polecam Kołobrzeg. To jedno z moich ulubionych miast. Jest tu mnóstwo skwerków i parków, w których natkniemy się na nietypowe fontanny czy rzeźby. Na spacer można wybrać się do sporego i ciągnącego się wzdłuż wybrzeża parku Żeromskiego. Na uwagę zasługuje wyjątkowy Ekopark, czyli użytek ekologiczny, chroniący między innymi słonawe torfowiska i mieszkające tu ptactwo. Za Ekoparkiem, w okolicy Podczela, znajdziemy też kolejną plażę dla psów (współrzędne: 54°12’01.3″N 15°40’17.0″E). Ta plaża jest nieco rzadziej odwiedzana, więc nasi pupile mogą mieć tu więcej swobody – w pochmurny dzień nie spotkaliśmy na niej zupełnie nikogo. W Kołobrzegu warto przejść się też promenadą wiodącą do latarni morskiej. Jest tu sporo knajp, w których możemy przysiąść z psami i to nawet bezpośrednio nad morzem. Musimy mieć jednak na względzie, że spaceruje tu sporo ludzi, a na plażach jest zakaz wprowadzania psów. Koło promenady jest również molo, ale tutaj także regulamin zabrania wstępu ze zwierzętami. Podejrzewam, że w sezonie z kilkoma psami w Kołobrzegu może być dość nieznośnie. Na szczęście we wrześniu tłumy są przerzedzone, a spacer nawet z kilkoma psami może być całkiem przyjemny. Wiele restauracji ma ogródki, gdzie możemy przysiąść z pupilami i coś zjeść. Na uwagę zasługuje między innymi Starówka z pyszną pizzą czy Pergola położona bezpośrednio nad morzem.

Dźwirzyno

Kolejną miejscowością, do której mam sentyment, jest Dźwirzyno. Atrakcją tutaj jest nie tylko morze, ale też jezioro Resko Przymorskie. Niestety, jest ono dosyć zarośnięte. Mimo to przyciąga amatorów różnych sportów wodnych. W Dźwirzynie możemy zobaczyć wędrującą wydmę „Patelnię”. Warto obejrzeć ją w całej okazałości z tarasu widokowego, z którego widać również morze. Plaże tu są podobne do tych w Grzybowie – szerokie i czyste, choć mają bardziej rozbudowaną infrastrukturę, co przyciąga więcej ludzi. W Dźwirzynie znajdziemy sporo knajp otwartych na właścicieli czworonogów. Moją ulubioną są Pobite Gary – serwują naprawdę pyszne jedzenie, a dania są przygotowane starannie i bardzo estetycznie podane. Dają psom miskę z wodą. I mają najlepsze wiśniowe lody na świecie!

Inne miejscowości

Grzybowo czy Dźwirzyno mogą stanowić też bazę wypadową do innych ciekawych miejsc w okolicy. Możemy odwiedzić Świnoujście (tylko pamiętajmy, że do miasta trzeba przeprawić się promem, przez co czas podróży trwa ponad 2 godziny!) czy sławne Międzyzdroje (oddalone o 1,5 godziny drogi od Grzybowa). My odwiedziliśmy również Mielno, które leży między Bałtykiem a jeziorem Jamno, urokliwe Mrzeżyno, a także Niechorze z piękną latarnią i psiolubnym parkiem z miniaturami latarni. Ta część wybrzeża Bałtyku jest bardzo atrakcyjna dla właścicieli psów, jednak pamiętajmy, żeby sprawdzać konkretne atrakcje pod kątem psiolubności. Z psami nie wejdziemy m.in. do Wolińskiego Parku Narodowego, na niektóre mola czy do latarni. Ponadto trzeba uważać na wszędobylskie dziki – spotkaliśmy całą rodzinkę w parku w centrum Kołobrzegu, i to w biały dzień!

2 Replies to “Zachodniopomorskie. Psiolubne Grzybowo i okolice Kołobrzegu

  1. Świetny przewodnik ??? po wybrzeżu i miejscach przyjaznych piesom?♥️.Dzięki bardzo ??? Pozdawiamy i ruszamy w drugie ????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.